Zimowa Unifikacja 2016/2017

To kolejna już unifikacja, tym razem zimowa, wysokogórskich przewodników tatrzańskich. W dniach 7 / 8 grudnia w Dolinie Pięciu Stawów Polskich członkowie stowarzyszenia doskonalili się w zakresie metod określania w terenie zagrożenia lawinowego a także poszukiwania i odkopywania zasypanych.
W pierwszym dniu skupiliśmy się na technikach optymalnego wykorzystania detektorów lawinowych w celu szybkiej lokalizacji ofiar lawiny (m.in. głębokie i wielokrotne zasypania) a także na nowych sposobach szybkiego odkopywania zasypanych. Wieczorem omawialiśmy metody służące do określania w terenie faktycznego zagrożenia lawinowego skupiając się głównie na metodzie filtrowania i redukcji Wernera Muntera ale także na innych alternatywnych sposobach oceny tego niebezpieczeństwa np. kanadyjski AVALUATOR
W kolejnym dniu grupa przewodników udała się na wycieczkę narciarską podczas, której analizowano rozmaite czynniki decydujące o poprawnym zastosowaniu omawianych wcześniej metod a tym samym do jak najbardziej precyzyjnego określenia grożącego niebiezpieczeństwa. Na zakończenie unifikacji wykonaliśmy testy mające na celu badanie stabilności pokrywy śnieżnej - test propagacji oraz test piły.