Stowarzyszenie Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich zrzesza grupę fachowców posiadających kwalifikacje potwierdzone państwowymi uprawnieniami. W naszym gronie znajdziecie przewodników z najwyższymi klasami przewodnickimi. Wszyscy członkowie SWPT uczestniczyli w wieloletnich kursach i szkoleniach, mają dużą wiedzę o Tatrach oraz umiejętności techniczne i doświadczenie pozwalające na realizację wymagających projektów wysokogórskich. Czujemy się kontynuatorami najlepszych tradycji przewodnickich, sięgających roku 1875. Mimo upływu czasu, ciągle pozostają w naszej pamięci  m.in. Jędrzej Wala, Maciej Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj oraz "król przewodników tatrzańskich" Klemens Bachleda, którzy z liną w ręku zdobywali nietknięte ludzką stopą szczyty tatrzańskie.

Naszym priorytetem jest zapewnienie Państwu bezpieczeństwa w trakcie aktywności górskiej. Ale nie tylko. Traktujemy Was indywidualnie, wpatrujemy się w Wasze potrzeby i oczekiwania. Z prawdziwą przyjemnością uchylamy drzwi do mniej znanej części świata Tatr. Jesteśmy przekonani, że dobry tatrzański przewodnik wysokogórski powinien szczycić się wysokimi umiejętnościami wspinaczkowymi i narciarskimi, powinien imponować doświadczeniem, sposobem poruszania się, pewnością ruchów, perfekcyjnym opanowaniem sztuk asekuracji oraz obsługi sprzętu. W związku z powyższym przewodnicy aspirujący do SWPT oprócz posiadania uprawnień państwowych muszą zdać egzamin wewnętrzny, przedstawić wykaz przebytych dróg wspinaczkowych letnich i zimowych, spis narciarskich wyjść wysokogórskich a to wszystko znacznie poszerzone w stosunku do tego co wynika z ustawy wobec kandydatów na przewodników wyższych klas. W celu ciągłego podnoszenia swoich kompetencji członkowie SWPT zobowiązani są co roku do uczestnictwa w unifikacjach technik przewodnickich.

Wśród członków stowarzyszenia znajdziecie państwo prawdziwych miłośników i znawców tego wyjątkowo pięknego i jedynego w swoim rodzaju łańcucha górskiego jakim są Tatry.


serdecznie zapraszamy!